Ako si ešte môžem zvýšiť materskú?

Zodpovedané
2. máj 2023

Dobrý deň,

mám dva pracovné pomery - opatrovateľský 528 eur (chlapec ZŤP) + 540 eur brutto pracovník vo firme polovičný úväzok. Pracujem takto už rok.

Pracovný pomer mi končí 30.7.2023, na materskú nastúpim v januári 2024.

Môžem si ešte nejakým spôsobom zvýšiť materskú?

Som v ochrannej lehote, bude mi materská vychádzať cca 390 eur?

Viem, že z opatrovateľského sa materská nepočíta.

Čisto náhodou, ak by mi ten istý zamestnávateľ predĺžil zmluvu na plný úväzok, čo je cca 1100 eur, dostávala by som materskú 860 eur alebo len 390?

Ďalšia možnosť by bola zamestnať sa na 90 dní s vyššou mzdou.

Stačilo by to od 15.8. - 15.11.2023, alebo to musí byť tesne pred nástupom na materskú?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak pôjdete na materskú v roku 2024 a pôjdete z ochrannej lehoty, tam sa rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej skúma k poslednému dňu trvania nemocenského poistenia. Záleží kedy začal pracovný pomer.

Ak Vám ten istý zamestnávateľ predĺži zmluvu napr. dodatkom, takisto záleží či pôjdete na materskú z ochrannej lehoty.

Ak by ste išli na materskú z neukončeného nového pracovného pomeru a ak sa poistné na nemocenské poistenie bude platiť u zamestnávateľa najmenej za 90 kalendárnych dní, rozhodujúce obdobie bude obdobie od vzniku nemocenského poistenia (začiatok TPP) do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom začnete poberať materské.

S prianím pekného dňa,
Lenka