Ako sa vypočíta môj nárok na materské?

Zodpovedané
24. jan 2024

Dobry deň,

v roku 2023 som bola zamestnaná, no od 3/2023 dlhodobá PN až doteraz. Zatiaľ PP trvá, ale som tehotná.

Z čoho sa mi bude rátať materské?

Nárok na materské mám, to viem. Ide mi iba o výpočet.

Viem si navýšiť výšku materského predtým ako na ňu nastúpim?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak Vám pracovný pomer začal 1.1.2023 alebo skôr a na materskú nastúpite v roku 2024, rozhodujúcim obdobím bude rok 2023, pričom obdobie na PN sa vylúči. Nepíšete kedy by ste mali nastúpiť na materskú. Ak sa Vám neskončí pracovný pomer, materské už nenavýšite.

S prianím pekného dňa,
Lenka