Ako sa vypočíta dávka v nezamestnanosti?

Zodpovedané
29. aug 2023

Dobrý deň,

do 15.10.2023 som na RD. 13.10.2023 zruším RD a vyberiem si 1 deň dovolenku. Ostatnú dovolenku mi preplatí zamestnávateľ. Bude to spolu 20 dní. 16.10.2023 pôjdem požiadať o dávku v nezamestnanosti.

Z čoho sa mi bude počítať dávka?

Ďakujem

Dobrý deň,

v posledných dvoch rokoch pred zaradením by ste v hlavnom zamestnaní mali hrubú mzdu (čerpali jeden deň dovolenku), tým pádom by ste neboli iba na rodičovskej dovolenke a dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie. Vymeriavací základ pre výpočet podpory by bol z čerpanej a aj z preplatenej dovolenky. Pokiaľ ste nemali iný príjem počas RD.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka