Ako sa vybavuje neplatené voľno v práci?

Zodpovedané
12. máj 2023

Dobrý deň,

1.7.2023 mi končí RD, dcéra má 3 roky. Mala by som sa vrátiť do práce, ale ešte nechcem. Dcéru zoberú do škôlky až od septembra. Do práce by som sa chcela vrátiť najskôr 1.10.2023.

Chcela by som si na začiatku júla vyčerpať 13 dní dovolenky, čo mi zostalo a následne prejsť na neplatené voľno.

Čo všetko by bolo potrebné vybaviť ohľadom neplateného voľna?

Rieši to zamestnávateľ, alebo sa ja musím niekde zahlásiť?

Môžem dať výpoveď aj počas neplateného voľna?

Ďakujem

Dobrý deň,

môžete požiadať zamestnávateľa o neplatené voľno v rámci neplatenej rodičovskej dovolenky. Avšak toto voľno nie je zamestnávateľ povinný poskytnúť.

Počas neplateného voľna za Vás nikto nebude hradiť odvody. Odvody do zdravotnej poisťovne máte povinnosť hradiť po celý čas trvania neplateného voľna, pokiaľ dieťa chodí do škôlky viac ako 4 hodiny. Ak je dieťa v škôlke max. 4 hodiny, potom v zdravotnej poisťovni sa môžete prihlásiť ako osoba, ktorá sa celodenne a riadne stará o dieťa do veku 6 rokov a na základe toho za Vás bude štát platiť zdravotné poistenie.

Zároveň štát platí aj dôchodkové poistenie, ak sa prihlásite v sociálnej poisťovni s tým, že sa riadne staráte o dieťa do 6 rokov.

Výpoveď môžete dať počas neplateného voľna.

S prianím pekného dňa,
Lenka