Ako sa správne započítavajú roky do dôchodku?

Zodpovedané
31. aug 2022

Dobrý deň,

podľa sociiálnej poisťovne sa do dôchodku počítajú nie odpracované roky, ale kvalifikované roky. Za kvalifikovaný rok sa považuje taký, v ktorom osobný mzdový bod dosiahol aspoň 0,241.

Ak živnostník v nejakom roku platil 6 mesiacov riadne odvody a 6 mesiacov žiadne, dosiahol za tento rok osobný mzdový bod menší ako 0,241.

Znamená to, že sa mu nezapočíta do dôchodku ani tých 6 mesiacov?

Podobná situácia: Osoba, ktorá bola 8 mesiacov na PN a teraz bude 4 mesiace pracovať, nedosiahne za tento rok osobný mzdový bod aspoň 0,241, tak tie 4 mesiace sa jej nezapočítajú do dôchodku?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

uvedené informácie sa týkajú minimálneho dôchodku.

Dôchodcovia môžu dostať minimálny dôchodok vtedy, ak je ich starobný alebo invalidný dôchodok po dovŕšení dôchodkového veku nižší ako ten najmenší.

Do kvalifikovaného obdobia sa započítajú len dni získané v kalendárnom roku, za ktorý patrí osobný mzdový bod najmenej v hodnote 0,241. Teda ročný príjem bol najmenej 24,1 % priemernej mzdy. Podmienky nároku splní poberateľ dôchodku vtedy, ak získa najmenej 30 rokov kvalifikovaného obdobia dôchodkového poistenia, výška dôchodkových príjmov je nižšia ako výška minimálneho dôchodku a požiadal o priznanie všetkých dôchodkov.

Nárok na starobný dôchodok má poistenec, ktorý získal najmenej 15 rokov obdobia dôchodkového poistenia a dovŕšil dôchodkový vek.

Za odpracované roky sa počítajú roky u SZČO za obdobie kedy platil sociálne odvody. Pri PN sa nepočítajú.

S prianím pekného dňa,
Lenka