Ako sa posudzuje príjem v takejto domácnosti?

Zodpovedané
2. aug 2023

Dobrý deň,

budem riešiť opatrovateľský príspevok na dieťa s autizmom. Bývame s rodičmi v dvojdome (dom sme stavali my), sme dvaja dospelí a dve deti, bývanie je oddelené, každý má zvlášť vchod, ale popisné číslo máme rovnaké.

Budú sa k príjmu posudzovať aj rodičia, ktorí žijú vo vlastnej domácnosti, ale v rovnakom dome?

Ráta sa k tomu napríklad aj otcov invalidný dôchodok?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri zisťovaní výšky príjmu osoby s ŤZP sa započítavajú, okrem jej príjmu, aj príjmy spoločne posudzovaných osôb, ktorými sú napríklad manžel alebo manželka, osoby s ŤZP, rodičia, ktorí žijú s touto osobou v spoločnej domácnosti, ak je osoba s ŤZP nezaopatrené dieťa. Uvádzate, že starí rodičia nežijú spoločne s dieťaťom v spoločnej domácnosti (starí rodičia majú vlastnú domácnosť) posudzovať by ich nemali.

§ 18 Zákon č. 447/2008 Z. z.
(Zákon o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov)
Posudzovanie a zisťovanie príjmu a majetku
3) Za príjem sa na účely poskytovania peňažných príspevkov na kompenzáciu nepovažujú:
e) invalidný dôchodok a čiastočný invalidný dôchodok spätne vyplatené podľa osobitného predpisu.

S prianím pekného dňa,
Lenka