Ako sa postupuje pri výpočte materskej pri zmene zamestnávateľa?

Zodpovedané
27. dec 2023

Dobrý deň,

v auguste 2023 som menila prácu. Predtým práca s minimálnymi odvodmi. Bábätko ešte len plánujeme, chceli by sme ho stihnúť budúci rok. Všade som sa dočítala iba ako je to pri nedávnej zmene zamestnávateľa.

Ak by som hypoteticky otehotnela a mala termín ešte v roku 2024, bude sa mi vymeriavať materská z celého roku 2023?

Alebo to bude iba od augusta, ako som zmenila prácu?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak nastúpite na materskú v roku 2024 z nového aktuálneho zamestnania a poistné na nemocenské poistenie sa platilo u zamestnávateľa najmenej za 90 kalendárnych dní, rozhodujúce obdobie bude od vzniku nemocenského poistenia (začiatok nového TPP = august 2023) do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom začnete poberať materskú (z príjmu u tohto nového zamestnávateľa).

S prianím pekného dňa,
Lenka