Ako sa počíta výška tehotenského, keď je manželka ešte na rodičovskej dovolenke s prvým dieťaťom?

Zodpovedané
9. jún 2023

Dobrý deň,

manželka je na rodičovskej dovolenke s 2-ročnou dcérou. Momentálne čakáme druhé dieťa. Na prvé brala materskú z hrubej mzdy 2 000 eur. Teraz jej prišiel výmer tehotenského na druhé dieťa v minimálnej výške 238,90. Keď sme si to počítali z hrubej mzdy 2 000 eur, tak to vyšlo o niečo viac 295,90.

Pomýlili sa, alebo počas RD sa to počíta nejako inak?

Ďakujem

Dobrý deň,

tehotenské dávky vznikli od 04/2021, asi tehotenské s dcérou nemala a teraz jej tehotenské vypočítali z predpokladaného VZ.

Takto budú postupovať aj pri materskej. Zistia, že bude mať tzv. reťazový pôrod a aj keby bol predpokladaný VZ nižší, materskú nebude mať nižšiu ako tú predchádzajúcu. Pokiaľ nastúpi na materskú v tomto roku, na RD bude viac ako 2 roky a v roku 2022 nemala žiadny zdaniteľný príjem.

S prianím pekného dňa,
Lenka