Ako sa počíta výška PN po rodičovskej dovolenke?

Zodpovedané
14. mar 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, že z čoho mi vypočítajú PN. Do februára som bola na rodičovskej dovolenke. Potom som nastúpila do práce, kde som odpracovala 3 týždne a zistila som, že som opäť tehotná. Musela som ísť na rizikové kvôli hroziacemu potratu.

Ako sa počíta výška PN?

Pred nástupom na prvú materskú som zarábala 5 EUR na hodinu a vypočítali mi 25 EUR na deň. Teraz počas tých 3 týždňoch mi zdvihli plat na 6 EUR a vypočítali mi len necelých 20 EUR na deň.

Je to správne?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ste neodpracovali a ani nečerpali dovolenku 21 dní, tak sa bude výpočet posudzovať z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu. Ak by ste pracovali alebo čerpali dovolenku viac ako 21 dní, potom by sa PN počítala z príjmu odpracovaných dní.

Pravdepodobný denný vymeriavací (PDV) základ zamestnanca je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

S prianím pekného dňa,
Lenka