Ako sa počíta PN, keď som mala mať 3 zmeny po 11,5 hodiny?

Zodpovedané
19. okt 2023

Dobrý deň,

viem, že prvých 10 dní platí PN zamestnávateľ. Zaujímalo by ma, že koľko hodín mi má za PN zarátať.

Bola som PN 6 dní, mala som Covid-19. Za tých 6 dní som mala plánované 3 zmeny po 11,5 hodiny, zamestnávateľ zaplatil iba 34,5 hodiny.

Nepočíta sa každý deň po 8 hodín?

Na koho sa obrátiť, keď s tým nie som spokojná a zamestnávateľ tvrdí, že to má byť takto?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pri PN sa zohľadňujú kalendárne dni trvania PN, nie zmeny. Mal Vám určiť denný vymeriavací základ x 6 dní trvania PN.

Všetky informácie nájdete:
https://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-462

Zákon č. 462/2003 Z. z.
Zákon o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca
§ 8
(5) Denný vymeriavací základ zamestnanca je podiel súčtu vymeriavacích základov na platenie poistného na nemocenské poistenie dosiahnutých v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia.

Podnet môžete dať aj na Inšpektorát práce.
https://www.ip.gov.sk/staznosti-a-podnety/

S prianím pekného dňa,
Lenka