Ako sa platia odvody pri práci na dohodu?

Zodpovedané
15. jún 2023

Dobrý deň,

som čerstvo po dokončení vysokej školy a v lete budem pracovať na dohodu.

Mal by mii zamestnávateľ platiť zdravotné odvody za dni, ktoré odrobím?

Ako to bude s ostatnými dňami v mesiaci?

Budem počas ostatných dní samoplatca?

Ako sa vypočtía suma, ktorú budem musieť doplatiť na zdravotnom poistení?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak budete pracovať na dohodu len niektoré dni v týždni, zamestnávateľ Vás prihlási len na tie dni, v ktorých budete pracovať a za tieto dni zaplatí aj odvody.

V ostatné dni, kedy nebudete vykonávať žiadnu prácu na dohodu, si poistné zaplatite ako samoplatiteľ. Výška sa určí prepočtom nasledovne: minimálny mesačný preddavok (84,77 eur) sa vydelí počtom kalendárnych dní v mesiaci a výsledok vynásobí počtom dní, za ktoré by ste boli samoplatiteľom.

Ak budete pracovať na dohodu päť dní v týždni počas celého mesiaca, zamestnávateľ Vás prihlási do ZP na celý mesiac.

S prianím pekného dňa,
Lenka