Ako sa mi vypočíta výška materskej a rodičovského, keď budem pracovať v dvoch zamestnaniach?

Zodpovedané
20. aug 2024

Dobrý deň,

som zamestnaná súvislé 4 roky u jedného zamestnávateľa na TPP. Aktuálne som otehotnela, nástup na materskú mám koncom decembra 2024 a chcela by som sa zamestnať ešte v jednej práci na dohodu, ktorú mi ponúkajú od 25.8.2024.

Ovplyvní výšku materskej a neskôr rodičovského druhá práca na dohodu?

Viem si s tým zlepšiť výšku materskej a rodičovského?

Ako sa mi vypočíta výška materskej a rodičovského, ak budem pracovať v oboch zamestnaniach?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by Vám trvala dohoda s pravidelným príjmom aj pred nástupom na materskú a aj z tohto zamestnania by ste splnili 270 dní nemocenského poistenia, prípadne iného, keď aj ukončeného nemocenského poistenia okrem zamestnania na TPP, tak až v takomto prípade by nastal súbeh dvoch materských a z oboch by sa vypočítalo materské.

Ak z dohody nesplníte 270 dní nemocenského poistenia (pravdepodobne nie) a nemáte ani ešte iné predchádzajúce, tak budete mať nárok na materské zo súčasného pracovného pomeru a len z neho sa vypočíta materské. Ak nastúpite na materskú v roku 2025, tak rozhodujúce obdobie bude rok 2024 = z príjmu z roka 2024.

S prianím pekného dňa,
Lenka