Ako sa mi vypočíta materská dávka pri dvojičkách?

Zodpovedané
23. aug 2024

Dobrý deň,

čakám dvojičky, predpokladaný termín pôrodu mi vychádza na začiatok februára. Odchod na materskú mi vychádza koncom decembra 2024. Menila sa mi pozícia v práci a zvyšoval sa mi tento rok plat.

Bude mi teda materská počítaná zo mzdy z roku 2024, keďže pôrod by mal byť v roku 2025?

Alebo sa to ráta od nástupu na materskú a rátal by sa mi rok 2023?

A ako to je pri dvojičkách?

Čítala som, že vtedy je materská dlhšia 43 týždňov.

Alebo je dlhšia viac ako 28 týždňov po narodení detí, alebo je to skorší odchod na materskú dovolenku pred plánovaným pôrodom? Chcela by som vedieť?

Na čo mám nárok?

Z ktorého obdobia sa mi bude počítať materská?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak by ste mali termín pôrodu napr. 1.2.2025, tak na materskú môžete nastúpiť 6 - 8 týždňov pred pôrodom. 6 týždňov týždňov pred pôrodom je 21.12.2024, 8 týždňov je 7.12.2024. Materskú môžete poberať 43 týždňov od nástupu t.j. do 17.10.2025 alebo do 3.10.2025 ak by ste nastúpili na materskú 8 týždňov pred pôrodom.

Výpočet materskej sa počíta od nástupu na materskú. Ak na materskú nastúpite v 12/2024, tak výpočet materskej bude z rozhodujúceho obdobia roka 2023, ak pracovný pomer začal 1.1.2023 alebo skôr.

S prianím pekného dňa,
Lenka