Ako sa mi bude počítať vymeriavací základ dávky v nezamestnanosti, keď by som dala výpoveď?

Zodpovedané
25. sep 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť.

Z čoho sa mi bude vypočítavať vymeriavací základ dávky v nezamestnanosti, keď by som dala výpoveď a išla na úrad práce s tým, že som do práce nastúpila 4.6 2024 po skončení rodičovskej dovolenky, odrobila tri mesiace a ostalo mi ešte 15 dní dovolenky?

15 dní dovolenky mi bolo preplatených. Chcela som získať vyššiu dávku.

Je to možné len po skončení rodičovskej dovolenky a vyčerpania jedného dňa dovolenky a zvyšku preplatenia s tým, že potom hneď sa skončí pracovný pomer.

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Ak pôjdete na ÚP a v posledných dvoch rokoch pred zaradením ste v zamestnaní mali hrubú mzdu (napr. odpracované dni, čerpanie dovolenky, preplatenie nevyčerpanej dovolenky), tak tým pádom ste neboli iba na rodičovskej dovolenke. Dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie.

Vymeriavací základ pre výpočet dávky v nezamestnanosti by bol z odrobených 3 mesiacov a preplatenej nevyčerpanej dovolenky. Tých 15 dní Vám síce o niečo navýši vymeriavací základ, ale nie tak, ako keby ste po RD čerpali iba jeden deň dovolenky, ukončený by bol zároveň pracovný pomer a zbytok nevyčerpanej dovolenky by bola preplatená.

S prianím pekného dňa,
Lenka