Ako sa mám dohodnúť so zamestnávateľmi, aby som nestratila maximálny daňový bonus za mesiac 9/2024?

Zodpovedané
16. sep 2024

Dobrý deň,

do 31.8.2024 som poberala maximálny daňový bonus na 8-ročné dieťa. Od 1.9.2024 som prešla na polovičný úväzok, z ktorého mi maximálny DB nevychádza.

Zároveň od 16.9.2024 nastupujem k ďalšiemu zamestnávateľovi, u ktorého by mi vychádzal maximálny daňový bonus, lenže nastupujem až 16-teho. U nového zamestnávateľa si budem uplatňovať daňový bonus.

Ako sa mám dohodnúť so zamestnávateľmi, aby som nestratila maximálny daňový bonus ani za mesiac 9/2024?

Ďakujem

Dobrý deň,

predložte včas novému zamestnávateľovi doklady potrebné na poberanie DB (rodný list). Požiadať o poberanie daňového bonusu môžete hneď pri nástupe do zamestnania. Upovedomíte svojho zamestnávateľa a poberanie daňového bonusu vyplníte v tlačive Vyhlásenie k uplatneniu nezdaniteľnej časti základu dane a daňového bonusu. Tam uvediete, že budete poberať daňový bonus. Doložíte rodný list dieťaťa.

Ak zamestnanec nastúpi do nového zamestnania, na predložené doklady zamestnávateľ prihliadne už v kalendárnom mesiaci, v ktorom zamestnanec nastúpil do zamestnania, ak ich preukáže do konca tohto mesiaca a neuplatnil si ich v tomto kalendárnom mesiaci u iného zamestnávateľa.

Zároveň upovedomte svojho pôvodného zamestnávateľa, že daňový bonus už nebude poberať, poberanie DB do 31.08.2024. V tom istom tlačive - Vyhlásení sa označujú aj tieto zmeny.

Nárok na DB máte iba u jedného zamestnávateľa. Pokiaľ by ste mali u toho istého zamestnávateľa uzatvorený pracovný pomer a aj iný pracovný pomer či dohodu, DB by sa mohol určiť z oboch príjmov. Ak máte dvoch rôznych zamestnávateľov, tak na príjem u druhého zamestnávateľa sa neprihliada. Či Vám vyjde maximálny DB za 09/2024 u nového zamestnávateľa, bude záležať od výšky príjmu v tomto novom zamestnaní za uvedený mesiac. Ak by aj nevyšiel, rozdiel by ste si mohli douplatniť v žiadosti o Ročné zúčtovanie dane.

S prianím pekného dňa,
Lenka