Ako sa dopracovať k odstupnému?

Zodpovedané
8. apr 2024

Dobrý deň,

som na rodičovskej dovolenke, ktorá končí koncom mája. Potrebujem sa zamestnať na 3 mesiace, aby som mala príjem kvôli banke. Okrem toho som však stále zamestnaná v predošlej práci, kam sa však nemožem vrátiť. Pracovala som tam však 10 rokov.

Ako sa dopracovať k odstupnému, keď zamestnávateľ bude chcieť urobiť všetko pre to, aby mi ho nemusel dať?

Ak sa to nedá, tak ako podať správne výpoveď, aby mi nepokazila možnosť na podporu v nezamestnanosti?

Medzičasom sa odsťahovali aj o 15 km ďalej. Ja však s dieťaťom už nemožem danú prácu vykonávať.

Bude mať moje ďalšie zamestnanie na 3 mesiace vplyv na výšku dávky podpory v nezamestnanosti?

Plat bude aký si poviem. Vzhľadom na predošlé zamestnanie by som mala dostať maximálnu výšku podpory.

Aký by som mala mať plat v čistom alebo hrubom (1 dieťa), aby som dostala maximálnu dávku v nezamestnanosti v tejto novej práci?

Môže mať pôvodný zamestnávateľ námietky na to, že budem niekde zamestnaná?

Je to pre mňa veľmi komplikovaná pozícia. Neviem sa v tom vobec zorientovať, kedže nemám skúsenosti doposiaľ so žiadnymi dávkami a podobne a to pracujem 20 rokov.

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ podáte výpoveď vy, stratíte nárok na odstupné. Ak by Vám zamestnávateľ dokázal zabezpečiť po skončení RD to isté Vaše pracovné miesto, s tými istými podmienkami ako pred RD a vy by ste nesúhlasili, tiež by ste nemali nárok na odstupné. Na odstupné by ste mali nárok pokiaľ by Vám nevedel zabezpečiť rovnaké podmienky ako pred RD, alebo by ste dostali výpoveď pre nadbytočnosť, alebo by sa zamestnávateľ premiestnil, či zrušil.
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Pokiaľ ste mali vysoký plat a mali by ste dosiahnuť maximálnu výšku dávky v nezamestnnaosti je jedno akým spôsobom sa ukončí pracovný pomer.

Ak by ste v rozhodujúcom období mali len obdobie poistenia v nezamestnanosti trvaním rodičovskej dovolenky (dovolenku ste čerpali skôr, prípadne ju mali iba preplatenú), tak denný vymeriavací základ sa zisťuje z rozhodujúceho obdobia dvoch rokov pred začiatkom čerpania rodičovskej dovolenky a nesmie byť nižší ako denný vymeriavací základ určený z minimálneho VZ. Bude záležať od toho, koľko ste zarábali pred materskou.
Ak by ste išli na ÚP a v posledných dvoch rokoch pred zaradením by ste v hlavnom zamestnaní mali hrubú mzdu (napr. dohodnuté čerpanie dovolenky, preplatenie nevyčerpanej dovolenky), tak tým pádom by ste neboli iba na rodičovskej dovolenke. Dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý by ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie. Vymeriavací základ pre výpočet podpory by bol z čerpanej dovolenky a preplatenej nevyčerpanej dovolenky. Mohol by sa Vám ale alikvotne prepočítať maximálny vymeriavací základ, v prípade, že daný mesiac by ste boli aj na RD nielen čerpali dovolenku.

Zároveň, ak by ste mali ešte pred evidovaním na ÚPSVaR nový pacovný pomer, z ktorého by bolo odvádzané poistenie v nezamestnanosti, tak takýto príjem Vám ovplyvní výpočet dávky v nezamestnanosti.

Maximálna dávka sa môže získať pokiaľ by ste mali mzdu nad hranicou 2 608 EUR mesačne.

S prianím pekného dňa,
Lenka