Ako sa bude počítať výška príspevku v nezamestnanosti, ak som cca rok na rodičovskej dovolenke?

Zodpovedané
24. aug 2023

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom mojej situácie.

Ako sa bude počítať výška príspevku v nezamestnanosti, ak som cca rok na rodičovskej dovolenke?

Predtým cca 7 mesiacov materská a medzi materskou a rodičovskou dovolenkou som čerpala mesiac aj niečo dovolenku.

Príklad:
Máj 2023 - začiatok materskej.
Január 2023 - koniec materskej/pár dní dovolenky zo zamestnania.
Február 2023 - dovolenka zo zamestnania (príjem cca 2500 eur v čistom).
Koniec februára 2023 - začiatok čerpania rodičovskej dovolenky.

Na rodičovskej dovolenke mi tiež boli vyplácané nejaké bonusy zo zamestnania (2 x 1500 eur) za rok 2023 (do mája).

Ak by som skončila rodičovskú dovolenku koncom tohto roka a evidovala sa na úrade práce, vedeli by ste mi prosím vypočítať približnú dávku v nezamestnanosti?

Pomohla by som si nejak s výškou, ak by som napríklad potiahla v práci do januára 2024?

Ďakujem

Dobrý deň,

predpokladám, že pracovný pomer ukončený ešte nie, ale chcete sa dohodnúť na jeho ukončení a následne ísť na ÚPSVaR. Materská začala v 5/2022, v texte ste zrejme mali preklep, po nej ste stále na rodičovskej dovolenke.

Ak by ste pracovný pomer ukončili v 12/2023 a v tento mesiac aj išli na ÚPSVaR, tak rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

V posledných dvoch rokoch pred zaradením ste v hlavnom zamestnaní mali hrubú mzdu (čerpali dovolenku), tým pádom ste neboli iba na rodičovskej dovolenke a dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie.

Vymeriavací základ pre výpočet podpory by bol z čerpanej, prípadne aj z preplatenej dovolenky pri skončení pracovného pomeru. Pozrite si, či z vyplatených bonusov ste mali odvedené aj poistenie v nezamestnanosti. Ak áno, treba si všimnúť za aké obdobie, či bol uvedený počet dní za ktoré boli vyplatené. Až v takomto prípade by ovplyvnili výšku dávky v nezamestnanosti. Ak by ste išli na ÚPSVaR v 1/2024, tak výpočet by bol taký istý.

S prianím pekného dňa,
Lenka