Ako sa bude počítať daň z predaja nehnuteľnosti v našom prípade?

Zodpovedané
14. feb 2023

Dobrý deň,

priateľovi rodičia sa rozviedli, už je to pár rokov. Otcov spolupodiel na vlastníctve bytu s mamou prešiel na syna - môjho priateľa darovacou zmluvou. S mamou tento byt časom zvažujú predať.

Oslobodenie od dane z predaja sa teda bude rátať na 5 rokov od oficiálneho dátumu na darovacej zmluve?

Alebo sa bude brať do úvahy to, že mama bola celé roky spoluvlastníkom bytu?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak je nehnuteľnosť získaná do vlastníctva na základe zmluvy napr. kúpnej, darovacej, tak deň nadobudnutia nehnuteľnosti je deň vkladu do katastra nehnuteľností.

Pozrite si Rozhodnutie o povolení vkladu a tam je dátum povolenia vkladu. Ten bude pre Vás (Vášho priateľa) rozhodujúci, následne počítate 5 rokov, aby splnil oslobodenie od dane.

S prianím pekného dňa,
Lenka