Ako sa bude krátiť dovolenka po mojom návrate do práce?

Zodpovedané
Včera o 20:30

Dobrý deň,

mám 38 rokov, na MD som nastúpila 1.3. - 17.3.2022. Potom som od 18.3.2022- 30.9.2024 na RD.

Ako sa bude krátiť dovolenka po mojom návrate do práce?

Na koľko dní dovolenky mám nárok?

Ďakujem

Dobrý deň,

dátum nástupu na materskú je správne uvedený?

Nakoľko v roku 2022 ste neboli na materskej dovolenke viac ako 60 pracovných dní v roku, nezískate ročný nárok na dovolenku. Od 1.1. - 17.3. je cca 54 pracovných dní, za obdobie 42 - 59 dní je krátenie dovolenky o 10/12 z ročného nároku, t.j. nárok 2/12. 25/12 *2 = 4,5 dňa.
V roku 2023 ste boli iba na rodičovskej dovolenke = nárok 0.

Za rok 2024 = zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok, prípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka.

Ak budete pracovať do konca roka 2024 a odpracujete viac ako 60 dní, budete mať celoročný nárok na dovolenku. Na rodičovskej dovolenke ste boli cca 169 dní, za neodpracovaných 163 - 183 dní počas RD je krátenie o 4/12, a teda máte nárok na 8/12 z ročného nároku. 25/12 * 8 = zaokr. 17 dní.

Nárok na dovolenku máte aj počas materskej dovolenky. Počas rodičovskej dovolenky už nie. Dovolenka sa za neodpracovaných prvých 100 dní sa kráti o 1/12, za ďalších 21 dní ďalšia 1/12.

Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku a zamestnanca, ktorý sa trvale stará o dieťa je najmenej päť týždňov (od 2020). Inak základná výmera sú štyri týždne.

S prianím pekného dňa,
Lenka