Ako rozviazať pravovný pomer po materskej, keď mi kvôli deťom nevyhovuje pracovná doba?

Zodpovedané
Včera o 20:20

Dobrý deň,

v roku 2022 som pricestovala z Nemecka naspäť na Slovensko. V októbri 2022 som sa zamestnala na dobu neurčitú ako krupierka v kasíne. Presne o mesiac som zistila, že som tehotná a kvôli krvácaniu som bola po odporučení mojej lekárky PN až do pôrodu. Ten bol 11.5.2023.

Vznikol mi nárok na materské a potom rodičovský príspevok. V septembri 2023 som zistila, že som znova tehotná a bola mi priznaná materská. Druhý pôrod bol 8.5.2024. Teraz poberám materskú do decembra 2024.

1. Keďže som pracovala v kasíne, tak návrat do práce, kde budem robiť 24-hodinové zmeny neprichádza do úvahy pri 3 deťoch. Staršia dcéra má už 10 rokov. Čo a ako urobiť čo sa týka výpovede, aby som mala nárok na dávku v nezamestnanosti?

2. Čo keď bude šéf nahliehať na výpoveď z mojej strany?

3. Mám zo zákona nárok, aby mi vytvoril nejaké pracovné miesto?

4. Mohol by poberať ďalej rodičovský príspevok po mojej materskej otec dieťa, keď pracuje?

Ďakujem

Dobrý deň,

1. Pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky = 730 dní. Pokiaľ toto splníte, (mali by ste) budete mať nárok na dávku v nezamestnanosti bez ohľadu na to, akým spôsobom sa skončí pracovný pomer. Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie čerpania materskej dovolenky, obdobie práceneschopnosti ako aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky za predpokladu, že v tomto období pracovný pomer trval a toto obdobie spadá do posudzovaného obdobia.

2. Neustúpte. Vyčkajte, aby Vám dal zamestnávateľ výpoveď, prípadne ukončenie pracovného pomeru dohodou, v ktorej bude uvedný aj nárok na odstupné. Pokiaľ podáte výpoveď vy, alebo požiadate o ukončenie pracovného pomeru dohodou, tak Vám zanikne nárok na odstupné.

3. Viď § 157 ods. 1 Zákonníka práce
https://www.autora.sk/zz/2001/311/#157

A tiež podľa § 164 ods. 2 Zákonníka práce:
Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času alebo v odôvodnených prípadoch o skorší návrat na pôvodný spôsob organizácie práce, zamestnávateľ je povinný ich žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody. Odmietnutie žiadosti podľa prvej vety musí zamestnávateľ písomne odôvodniť. Ak by mali s tým problém, môžete sa obrátiť na Inšpektorát práce.

4. Áno, popri poberaní rodičovskom príspevku môže otec dieťaťa neobmedzene pracovať. V prípade ak nepoberal materské, bude mať nárok na RP v "nižšej" čiastke.

Môžete po skončení MD nastúpiť na RD. Zamestnanec najmenej mesiac vopred písomne oznamuje zamestnávateľovi dátum nástupu do práce.

S prianím pekného dňa,
Lenka