Ako riešiť sociálne a zdravotné odvody, keď budem rok žiť a pracovať v USA?

Zodpovedané
10. júl 2023

Dobrý deň,

jeden rok budem pracovať a žiť v USA, chcela by som si platiť ako samoplatca odvody do sociálnej na dôchodok.

Je potrebné platiť si to z maximálneho vymeriavacieho základu, alebo stačí z minimálneho?

Uvidím vôbec niekedy tie peniaze a spraví mi to do budúcnosti nejaký rozdiel?

Do dôchodku pôjdem až o 30 rokov, ale asi by bolo dobre to tu platiť, aby sa mi čas započítaval do odpracovaných rokov. Viacerí ľudia mi hovorili, že platiť z maxima je počas tohto roku zbytočné, keďže reálne sa pri výpočte výšky dôchodku budú zohľadňovať len posledné roky. Rovnako zdravotka.

Musím si ju platiť ako samoplatca počas roku kedy na Slovensku ani nebudem a v USA si budem musieť platiť každý mesiac 1500 eur poistenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

zahraničím sa venujem iba okrajovo.

Každý prípad výkonu práce mimo členských štátov sa posudzuje individuálne s ohľadom na medzinárodnú zmluvu uzatvorenú medzi Slovenskou republikou a konkrétnym štátom. Odporúčam Vám si pozrieť Zmluvu o sociálnom zabezpečení uzatvorené so štátmi sveta. USA Vám prikladám do linku:
https://www.employment.gov.sk/files/slovensky/m...
vyberám z nej:
Článok 2
1b) vo vzťahu k Slovenskej republike je to:
i) zákon o sociálnom poistení v časti týkajúcej sa dôchodkových dávok (starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, vdovského dôchodku, vdoveckého dôchodku a sirotského dôchodku)

Ak odchádzate do zahraničia na viac ako 6 mesiacov, mali by ste tútro skutočnosť zdravotnej poisťovni oznámiť, nakoľko poistenie na Slovensku Vám zanikne. Budete poistená v USA.

Určite sa informujte o Vašich možnostiach priamo v SP a ZP.

S prianím pekného dňa,
Lenka