Ako predať auto, ktoré nebolo zaradené do majetku?

Zodpovedané
17. aug 2023

Dobrý deň,

manžel pred tromi rokmi kúpil auto na IČO kvôli lepšej cene a plus lízing na 3 roky. Lízing je splatený a auto prepísané na vlastníka na muža. Zabudla som pri prepise držiteľa uviesť nech ho dá na rodné číslo.

Auto sme nemali nikdy zaradené v účtovníctve, len sme raz ročne zaplatili cestnú daň. Teraz by sme chceli auto predať. Má len tri roky.

Boli sme v AAA auto a zaskočili ma, keď nám povedali, že ak auto predáva živnostník firme, tak očakávajú, že mi im vystavíme faktúru. A práve tomu by som sa chcela vyhnúť. Proste by som nechcela zaplatiť ešte aj daň z príjmu, by musel predať auto na faktúru.

Ako postupovať?

Treba auto prepísať na polícii na rodné číslo?

Ďakujem

Dobrý deň,

myslíte cestnú daň = daň z motorového vozidla? Ak áno a podávali ste daňové priznania k DzMV = používanie automobilu na podnikateľské účely. Príjem z predaja podlieha dani z príjmov.

S prianím pekného dňa,
Lenka