Ako postupovať v prípade získania potvrdenia príjmu, ak je firma už v konkurze?

Zodpovedané
6. feb 2023

Dobrý deň,

manžel minulý rok pracoval v jednej firme od januára do konca októbra. Firma išla do konkurzu. Teraz pripravujeme podklady k daňovému priznaniu a nemenovaná firma mu poslala potvrdenie o príjme z obdobia od januára len do konca apríla. Dovolať sa tam už nedá a ísť nemáme za nimi kam.

Daňový bonus na naše 4 deti sme si uplatňovali raz ročne. A teraz máme obavy či oň neprídeme. V novembri už manžel nastúpil do novej práce.

Ako vlastne postupovať, keď má potvrdenie len do konca apríla?

Ďakujem

Dobrý deň

podstatné je, či mu bol príjem od 01 - 10/2022 aj vyplatený najneskôr do 31.01.2023. Ak áno, tak ako podklad postačia aj výplatné pásky, pokiaľ ich máte.

Ak nie, záleží kedy naposledy mu bola vyplatená mzda a za aké obdobie. Ak mu bola vyplatená naposledy za mesiac apríl a to do 31.01.2023, potom má Potvrdenie správne. Nevyplatený príjem si nezahrniete do daňového priznania, podáte DP bez tohto príjmu. Horšie by bolo, keby ste si tento príjem zahrnuli do DP. Potom by ste museli podávať opravné resp. dodatočné DP. Zúčtované ale nevyplatené príjmy za rok 2022 sú záväzkom voči zamestnancovi a budú predmetom dane až v čase vyplatenia.

S prianím pekného dňa,
Lenka