Ako postupovať v prípade predaja auta, ktoré je písané na SZČO?

Zodpovedané
28. aug 2024

Dobrý deň,

chcem sa informovať ohľadom auta, ktoré sme si kúpili v roku 2020. Auto je písané na SZČO, avšak neodpisovalo sa, nevyužívalo sa na podnikanie, neplatila sa cestná daň. IČO kvôli leasingu/auto úveru. DP sa robilo na paušálne výdavky 60% (max. 20 000 EUR).

Čo v prípade predaja?

Je takéto auto vedené v obchodom majetku?

Treba pri predaji odvádzať daň?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak predáte auto, ktoré nebolo nikdy zaradené v obchodnom majetku, neúčtovali ste o ňom, nemali v žiadnej evidencii, nepoužívali na podnikanie, tým pádom nebola povinnosť ani podania DP k DzMV, neuplatnili DPH, až vtedy sa tento príjem považuje za príjem podľa § 8 ods. 1 písm. c) Zákona o dani z príjmov, a je od dane oslobodený.

Nie je pri tom podstatné, či ste viedli jednoduché účtovníctvo, daňovú evidenciu, alebo mali paušálne výdavky.

S prianím pekného dňa,
Lenka