Ako postupovať v prípade ochorenia opatrovateľa?

Zodpovedané
30. jún 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať na situáciu príbuznej, ktorá sa dlho stará o svojho invalidného manžela. On poberá invalidný dôchodok a ona opatrovateľský príspevok na neho.Ona však ochorela a má pred sebou krátky čas života, nesie to ťažko a nechce nič meniť. Pomáha im dcéra. Ideálne by bolo, aby aj ona - príbuzná, požiadala o invalidný a dcéra by brala opatrovateľský na oboch rodičov. Ona sa však bojí, že jej invalidný bude nižší /nikdy nepracovala/ ako opatrovateľský a že nevyžijú.

Zatiaľ je sebestačná, ale dlho to tak už nebude.

Kedy bude ten čas, keď by opatrovateľský poberať nemala?

Kto na to príde?

Ona to asi neprizná, nechce zatiaľ meniť.

Môže ju niekto sankcionovať, keď bude brat opatrovateľský na manžela no skôr manžel sa už bude starať o ňu?

Keď by si o pár mesiacov požiadala o invalidný, ten jej bude uznaný nad 70 percent a vyplatený spätne o roku 2023 kedy bola diagnostikovaná, čo s tým faktom že od 2023 do 2024 kedy požiada o ID brala opatrovateľský?

Bude ho musieť vrátiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by úrad na to prišiel, že by poberala opatrovateľský príspevok (OP) neoprávnene, môžu od nej požadovať jeho vrátenie. Jenou z podmienok na poberanie OP je, aby opatrovateľ bol fyzicky a psychicky schopný vykonávať opatrovanie. Či na to niekto príde, to netuším, kontroly zvyknú bývať.

Aj popri invalidnom dôchodku môže poberať OP, len je výška OP v inej čiastke. O tejto možnej skutočnosti sa informujte priamo na ÚPSVaR.

S prianím pekného dňa,
Lenka