Ako postupovať pri prechode z TPP na SZČO a nástupe na materskú?

Zodpovedané
6. feb 2023

Dobrý deň,

manžel by chcel využiť materskú na mladšieho syna, kedže ja som už na ňu nárok nemala a popritom by chcel pracovať. V práci mu odporučili ísť pracovať na živnosť.

Ak je zamestnancom v danej firme, musí ukončiť pracovný pomer?

Čiže v ochrannej lehote 7 dní má podať žiadosť na materskú a potom tam pracovať na živnosť?

Alebo je možné zostať v TPP, ohlásiť nástup na materskú, následne si založiť živnosť a pracovať u toho istého zamestnávateľa?

Ďakujem

Dobrý deň,

môže ukončiť pracovný pomer, aj nemusí. Je to na dohode. Môže ísť na živnosť. Otec môže počas materskej podnikať, avšak tak, aby preukázal, že sa stará o dieťa po celý čas.

Sociálnu poisťovňu zvyčajne zaujíma to, že kto sa o dieťa krátkodobo stará počas jeho neprítomnosti (teta, babka, dedko). Nesmie to byť matka.

S prianím pekného dňa,
Lenka