Ako postupovať, keď ešte nemám pre zamestnávateľa tlačivo o predĺženej rodičovskej dovolenke?

Zodpovedané
29. máj 2024

Dobrý deň,

26.6.2024 dovŕši dcérka 3 roky, požiadala som si o predĺženie RP vzhľadom na jej zdravotný stav. Som zamestnaná, pred materskou v roku 2021 som pracovala, aj bola PN (som hematologický pacient).

Ako postupovať v prípade, že chcem byť fér voči môjmu zamestnávateľovi a nemám ešte potvrdenie z ÚPSVARu, že mi bol tento predĺžený rodičovský príspevok pridelený?

Vybavujeme to v predstihu, ale čakacie doby u doktorov sú veľmi dlhé, to nás výrazne zdržalo. Chcem požiadať zamestnávateľa o predĺženie RD. K žiadosti však potrebujem doklad z ÚPSVARu, ktorý pravdepodobne k 26.6.2024 nebudem ešte mať.

Ako mám postupovať?

Mám čerpať dovolenku, neplatené voľno, PN alebo OČR?

Po ďalšie, ak by so mnou ukončil zamestnávateľ pracovný pomer mám nárok na čerpanie dávky v nezamestnanosti aj RP?

Treba ešte niečo odrobiť, alebo čerpať dovolenku u zamestnávateľa v tomto roku, aby mi bola vypočítaná dávka v nezamestnanosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

ÚPSVaR má až 60-dňovú lehotu na vyjadrenie. Neskoršie ste podali žiadosť na predĺžený RP. Skúste sa dohodnúť so zamestnávateľom. Ak neviete nastúpiť do práce, tak môžete čerpať dovolenku, alebo požiadať o neplatenú RD, príp. ísť hneď na PN.

Ak by ste sa so zamestnávateľom nedohodli a ukončili pracovný pomer, môžete sa evidovať na ÚPSVaR či budete čerpať dovolenku. Nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti je vylúčený za dni, počas ktorých sa vypláca rodičovský príspevok. V takomto prípade ale môžete presunúť rodičovský príspevok na otca dieťaťa, kým by ste čerpali dávku v nezamestnanosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka