Ako postupovať, aby manželka nemusela rušiť dohodu a ani TPP?

Zodpovedané
29. jan 2024

Dobrý deň,

TPP 19.8.2019 - 31.1.2024 mi končí pracovný pomer dohodou. Manželka je momentálne na RD S s 30-mesačným synom a dve staršie deti chodia do škôlky na pol dňa. Manželke má TPP od 2014 až doteraz, plus dohodu o činnosti na 10 hodín týždenne.

Ako správne urobiť, aby som ja mohol ísť na MT a manželka nemusela rušiť ani dohodu a ani TPP?

Viem, že nemôžem poberať rodičovský aj materské.

Ďakujem

Dobrý deň,

Vám = otec končí pracovný pomer a chceli by ste požiadať o materské. Môžete ale najneskôr do 7 dní od skončenia nemocenského poistenia (pracovného pomeru).

V čase, keď nebude manželka poberať rodičovský príspevok (požiada o odňatie pred tým, než požiadate o materské), stále môže byť na RD s dieťaťom, ktoré nemalo 3 roky. To sa nevylučuje, čerpá ju do troch rokov dieťaťa. Nemusí rušiť pracovný pomer.

Zdravotné a dôchodkové poistenie bude štát platiť za Vás = otca, budete poberať materské. V zdravotnej poisťovni by sa manželka mohla prihlásiť ako osoba, ktorá sa celodenne a riadne stará o dieťa do veku 6 rokov (na iné staršie dieťa) a na základe toho za ňu bude štát platiť zdravotné poistenie - dieťa môže byť v škôlke, v jasliach max. 4 hodiny denne. Zároveň štát platí aj dôchodkové poistenie, ak by sa prihlásila v Sociálnej poisťovni s tým, že sa riadne stará o dieťa do 6 rokov.

Odporúčam Vám sa o tejto variante informovať priamo v poisťovniach.

S prianím pekného dňa,
Lenka