Ako podať daňové priznanie, keď som bola celý rok PN?

Zodpovedané
8. jan 2023

Dobrý deň,

žijem s partnerom v jednej domácnosti. Máme spolu dve deti. On platí nájom, kupuje aj stravu. Čo sa týka oblečenia a všetkého, čo súvisí so školou a škôlkou, tak mi neprispieva ani cent. Ja som na PN. Keď všetko zaplatím, ostáva mi 100 eur. Poradili mi, že si môžem vyžiadať výživné na deti, aj keď sme v jednej domácnosti.

Ďalej by ma zaujímalo ako postupovať, keď som bola zamestnaná od 14.5.2021 do 31.9.2022. Chcem si podať daňove priznanie, ale na PN som od 14.6.2021 doteraz.

Mám len vyplniť daňové priznanie ako vždy a doložiť k tomu PN?

Ako by som mala postupovať v prípade žiadosti o výživné, keď žijem s partnerom v jednej domácnosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ste boli na PN po celý rok (pravdepodobne, teda ak nemáte chybu v dátume, tak už neplatenej) a nemali žiadny iný zdaniteľný príjem, tak nemáte povinnosť podávať daňové priznanie.

Prípadne požiadajte bývalého zamestnávateľa o Ročné zúčtovanie dane. PN sa neprikladá ani do DP ani do RZD.

Čo sa týka výživného, tak otázku napíšte do Právnej poradne: https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/pravna-...

S prianím pekného dňa,
Lenka