Ako neprísť o odstupné, keď podľa lekárskeho posudku danú prácu nemôžem vykonávať?

Zodpovedané
10. sep 2024

Dobrý deň,

v práci som predložila lekársky posudok, na základe ktorého nemôžem vykonávať danú prácu. Som momentálne PN. Zamestnávateľ chce, aby som po ukončení PN dala výpoveď so zdravotných dôvodov. Ja výpoveď nechcem dať, pretože by som prišla o odstupné.

Ako mám postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ by ste vy dali ukončenie pracovného pomeru dohodou, nemali by ste nárok na odstupné. Takisto Vám neodporúčam podpisovať dohodu o skončení pracovného pomeru od zamestnávateľa bez toho, aby v dohode bol výslovne uvedený dôvod výpovede, aby nebol problém s odstupným.

Zákonník práce, §76 Odstupné
Nárok na odstupné zo Zákonníka práce (§76) vzniká v týchto prípadoch:

  • Zamestnávateľ sa zrušuje bez nástupcu a firma končí svoju činnosť.
  • Zamestnávateľ sa premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou miesta výkonu práce.
  • Zamestnávateľ uskutočnil organizačné zmeny a zamestnanec sa stal nadbytočným.
  • Ak zamestnanec stratí dlhodobú spôsobilosť vykonávať prácu pre nepriaznivý zdravotný stav potvrdený zdravotným posudkom.
  • Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu kvôli pracovnému úrazu alebo choroby z povolania.

Prikladám Vám link na článok, v ktorom opisujú aj Vaše možnosti:
https://blog.sme.sk/kuruc/spolocnost/ako-sa-kvo...

S prianím pekného dňa,
Lenka