Dobrý deň,
chcem sa opýtať a poradiť ohľadom našej rodinnej situácie. V januári sa nám narodí druhé bábätko, v súčasnosti máme 15-mesačnú dcérku. Manžel nastúpi po narodení synčeka na materskú s našou dcérou a ja súčasne budem poberať materské na nášho syna. Manžel však nemôže úplne "vypadnúť" z práce, preto sme uvažovali nad nejakým skráteným úväzkom, že by chodil napríklad len 3x do týždňa na pár hodín alebo len doobeda.
V súčasnej dobe je už 6 rokov zamestnaný u toho istého zamestnávateľa a u toho istého zamestnávateľa by sme urobili aj novú pracovnú zmluvu na skrátený úväzok, prípadne dohodu. Manžela kvôli môjmu zdravotnému stavu, malému vekovému rozdielu a lieceniach, ktoré ma čakajú po pôrode potrebujem doma, no manžel nemôže celkom prestať pracovať. Viem, že Sociálna poisťovňa toto veľmi prísne kontroluje.
Čo by bolo v našom prípade najlepšie riešenie, aby sme neprišli o manželove materské?
Rozmýšľala som aj nad uzatvorením živnosti, ale zdá sa mi to veľmi komplikované.
Ďakujem
Dobrý deň,
pracovať môže z iného pracovného vzťahu.
Sociálna poisťovňa ale skúma každé nemocenské poistenie u otca na materskej a bude sa zaujímať, kto sa o dieťa krátkodobo stará počas jeho neprítomnosti (teta, babka, dedko). Nesmie to byť matka dieťaťa.
Sú s tým veľké problémy, ak má otec počas poberania materskej príjem. Skôr materskú odnímu s odôvodnením, že sa nestará poriadne o dieťa. Alebo ak má novú dohodu s tým istým zamestnávateľom, zvyknú sa zamerať aj na kontrolu u zamestnávateľa. Tiež aj vtedy, ak má vyšší príjem z tejto dohody.
Vo Vašom je riziko v tom, že by sa práve jednalo o toho istého zamestnávateľa.
Sociálna poisťovňa odmieta zverejniť aké majú postupy pri skúmaní toho, či a ako sa otec stará o dieťa.
Posielam Vám link síce na starší článok, ale je sprístupnený a nájdete v ňom veľa informácii. Len sa už nevypisuje tlačivo o prevzatí dieťaťa do starostlivosti.
https://www.relia.sk/Article.aspx?ID=256
S prianím pekného dňa,
Lenka