Ako môžem získať materskú, keď nespadám do ochrannej lehoty?

Zodpovedané
11. máj 2023

Dobrý deň,

od 1.8.2022 som dala výpoveď a bola som na úrade práce na podpore do 31.1. 2023. Na konci januára som aj otehotnela. Predpokladaný termín pôrodu mám 3.11.2023.

Na sociálke mi povedali, že "asi" nespadám už do ochrannej lehoty a vraj nebudem mať asi nárok ani na tehotenské. Zároveň mi povedali, že za mňa štát nemocenské odvádza.

Už mám od doktora potvrdenie o tehotenstve a tlačivo pre žiadosť o tehotenské.

Mám sa dať najprv dobrovoľne nemocensky poistiť a až potom to tam poslať?

Ako mám postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

ste na hranici ochrannej lehoty. Ak ste otehotneli do pol roka od ukončenia pracovného pomeru, tak Vás zachytí ochranná lehota.

O ochrannej lehote som písala tu:
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Ak ste si istá, že ste otehotneli do konca januára, je možné, že to splníte a na tehotenské aj materské budete mať nárok z ochrannej lehoty.

Zároveň potrebujete splniť obdobie 270 dní platenia nemocenského poistenia za posledné 2 roky. V prípade dlhodobejšieho trvania pracovného pomeru to bude v poriadku.

S prianím pekného dňa,
Lenka