Ako môžem dosiahnuť čo najvyššiu podporu, keď som bola prepustená z práce?

Zodpovedané
19. jún 2023

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu ako dosiahnuť čo najvyššiu podporu v nezamestnanosti.

30.6.2023 mi uplynie 3-mesačná výpovedná lehota, bola som prepustená. Zostávajú mi ešte cca 4 dni dovolenky, ktoré môžem ešte vyčerpať k danému dátumu. Mám odpracovaných viac ako 6 rokov u zamestnávateľa, ktorý ma prepustil.

Ako postupovať, aby som mala čo najvyššiu podporu?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky - 730 dní. Túto podmienku splníte.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Dávka v nezamestnanosti bude počítať z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie. Teda z príjmu, ktorý ste dosiahli v zamestnaní- z prípadne preplatenej zostávajúcej dovolenky a vymeriavací základ ešte ovplyvní aj odstupné.

Nepíšete či ste na MD, resp. na RD, alebo zamestnancom, ktorý posledné dva roky aktívne odpracoval, a či budete mať vyplatené odstupné. To sú faktory, ktoré súvisia aj s navýšením podpory.

S prianím pekného dňa,
Lenka