Ako mám postupovať pri podaní daňového priznania za rok 2022, keď budem na rodičovskej dovolenke?

Zodpovedané
9. mar 2022

Dobrý deň,

v máji 2022 nastupujem na MD, daňové priznanie za rok 2021 mi robil zamestnávateľ. Uplatňujem si daňový bonus na svoje dieťa, ktoré mi bolo zverené do osobnej starostlivosti.

Ako mám postupovať pri podaní daňového priznania za rok 2022, keď budem na rodičovskej dovolenke?

Môže zamestnávateľ odmietnúť urobiť mi priznanie, lebo budem v tom čase na rodičovskej dovolenke?

Po pôrode bude daňovy bonus na bábätko poberať priateľ - otec dieťaťa.

Ako to ale bude s dieťaťom z predchádzajúceho vzťahu?

Podľa toho, čo som preštudovala na nete, uplatniť si bonus aj na moje staršie dieťa nemôže, aj keď žijeme v spoločnej domácnosti. Koncom roka 2022 plánujeme uzavrieť manželstvo.

Môže si uplatniť nárok po uzavretí manželstva?

Ďakujem

Dobrý deň,

svojho zamestnávateľa môžete požiadať o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň - ak ste v príslušnom roku poberali zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti (len príjmy podľa § 5 zákona, môžu Vám napr. preplatiť dovolenku a pod.) a včas (do 15.2. nasledujúceho roka) požiadali zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania.

Nárok na daňový bonus nie je možné uplatniť si na dieťa partnera/partnerky, ak nie sú zosobášení. Ak sa teda zosobášite, nárok je.

S pozdravom

S prianím pekného dňa,
Lenka