Ako je to s platením zdravotného poistenia SZČO popri poberaní rodičovského?

Zodpovedané
29. júl 2022

Dobrý deň,

počas poberania rodičovského príspevku som si založila živnosť v roku 2019. Následne som podala daňové priznanie, kde som mala základ dane 105 eur a prišlo mi zo zdravotnej poisťovne, že mám nedoplatok cca 14 eur.

Následný rok som mala základ dane 650 eur, ale účtovníčka mi povedala, že nemám povinnosť podávať daňové priznanie. Vraj mám nízky príjem (to som rok predtým nevedela). Tento rok mi teda neprišlo žiadne vyúčtovanie zo zdravotnej poistovne, ale teoreticky by to mal byť nedoplatok vyše 50 eur.

Ako postupuje v takomto prípade zdravotná poisťovňa, keď nemá z akého základu vypočítať dĺžnu čiastku?

Mám teraz dlh v zdravotnej poisťovni?

Ako to je s platením ZP štátom počas živnosti, štát platí nejaký základ a keď SZČO zarobí viac?

Zaplatí rozdiel, alebo automaticky, keď SZČO dosahuje príjem sa stáva samoplatiteľom?

Ďakujem

Dobrý deň,

štát platí poistné na zdravotné poistenie osobu, ktorá poberá rodičovský príspevok.

Zdravotná poisťovňa spraví Ročné zúčtovanie ZP každej samostatne zárobkovo činnej osobe. Ale nemusí vykonať Ročné zúčtovanie za poistenca, ktorý nemusel podať daňové priznanie. Vám ako poistencovi štátu by vykonal Ročné zúčtovanie ZP vtedy, ak by ste mali príjem zo živnosti, alebo z predaja hnuteľných vecí a pod. a splnili ste aspoň jednu z podmienok na vykonanie ročné zúčtovania - napr. podali by ste si Daňové priznanie. Ak Vám zdravotná poisťovňa nespraví Ročné zúčtovanie, ZP dlžníkom nie ste.

V prípade poberania rodičovského príspevku platí, že sa na SZČO nevzťahuje minimálny vymeriavací základ a tým povinnosť platiť minimálne mesačné preddavky na zdravotné poistenie.

Ale ako SZČO si môžete počas poberania rodičovského príspevku nastaviť mesačné preddavky do zdravotnej poisťovne v hocijakej výške, resp. žiadne. Ak budete dosahovať vyššie príjmy zo živnosti, výsledkom ročného zúčtovania zdravotného poistenia môže byť nedoplatok. Čiže je na Vás či budete platiť preddavky alebo nie. Po podaní daňového priznania Vám môže vyjsť nedoplatok v rámci Ročného zúčtovania ZP. Vypočítajú koľko máte zaplatiť a odpočítajú preddavky, ak ste nejaké platili. Záleží od základu dane za SZČO.

S prianím pekného dňa,
Lenka