Ako je to s platením odvodov, keď robím na dohodu?

Zodpovedané
9. júl 2024

Dobrý deň,

od 1.7.2024 som zamestnaná na dohodu, ktorú mám do 31.7.2024. Dohodu mám uzatvorenú na 2 hodiny denne, ale nie každý deň pracujem. Nie som zaevidovaná na úrade práce.

Ako je to s platením odvodov?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak budete pracovať na dohodu len niektoré dni v týždni, zamestnávateľ Vás prihlási na zdravotné poitsenie len na tie dni, v ktorých budete pracovať a za tieto dni zaplatí aj odvody.

V ostatné dni, kedy nebudete vykonávať žiadnu prácu na dohodu, (ani inú) si poistné zaplatíte ako samoplatiteľ. Výška sa určí prepočtom nasledovne: minimálny mesačný preddavok sa vydelí počtom kalendárnych dní v mesiaci a výsledok vynásobí počtom dní, za ktoré by ste boli samoplatiteľom.

Ak budete pracovať na dohodu päť dní v týždni počas celého mesiaca, zamestnávateľ Vás prihlási do ZP na celý mesiac.

Do Sociálnej poisťovne budete prihlásená po celú dobu trvania dohody.

S prianím pekného dňa,
Lenka