Ako je to s odvodmi pri práci na živnosť pre českú spoločnosť?

Zodpovedané
Včera o 20:20

Dobrý deň,

žijem a pracujem v SR ako slobodné povolanie. Som navyše platca DPH. Od budúceho roka budem pracovať hlavne pre spoločnosť v ČR. Očakávam, že tak 80% príjmu bude pre ČR.

Ako sa v tomto prípade budú platiť odvody?

Bude to naďalej na Slovensku alebo v Čechách?

Kde sa bude potom podávať daňové priznanie?

Je tam prípadne nejaká hranica percenta príjmov pre podanie daňového priznania a pre odvody?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ budete stále rezidentom na SK, tak budete podávať slovenské DP.

Za daňového rezidenta SR sa považujú osoby, ktoré majú v SR trvalý pobyt, alebo sa v SR zdržiavajú aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku. Rezident SR je povinný vysporiadať si v SR svoj celosvetový príjem. Tzn. príjem plynúci zo zdrojov na území SR ako aj príjem zo zdrojov v zahraničí. Osoba musí byť sociálne a zdravotne poistená iba v jednom z členských štátov EÚ, aj odvody budete platiť tu na SK.

S prianím pekného dňa,
Lenka