Ako je to s daňovým priznaním, keď beriem aj invalidný dôchodok?

Zodpovedané
4. feb 2024

Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť. Od 1.1.2023 do 20.12.2023 som bola na RD. Súčasne som však poberala invalidný dôchodok počas celého roka 2023, ten poberám naďalej. Manžel zarobí zhruba 1000 EUR v čistom.

Vie si na mňa niečo v daňovom priznaní odrátať?

ID bol zhruba 260 EUR, po zvýšení v júli 300 EUR, RD 475 EUR.

Ďakujem

Dobrý deň,

manžel si môže uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku. Stačí priložiť rodný list dieťaťa a sobášny list (kópie). Zároveň je povinný uviesť Váš vlastný príjem. Rodičovský príspevok nevstupuje do vlastného príjmu manželky, ale dôchodky áno. On od nezdaniteľnej časti manželky odpočíta výšku Vášho vlastného príjmu a to výšku vyplateného dôchodku v roku 2023.

S prianím pekného dňa,
Lenka