Ako je to s daňou pri darovanom aute?

Zodpovedané
13. jan 2023

Dobrý deň,

minulý rok nám otec daroval auto v hodnote 8 000 eur. Prepísali sme ho na manžela. Auto máme už dlhšie, staráme sa oň, platíme poistky, no až teraz to riešime formálne.

Je nutné spísať nejakú darovaciu zmluvu alebo niečo, aby sme nemuseli platiť vysokú daň za nadobudnutý majetok?

Je prepisom auta všetko právne vyriešené?

Ďakujem

Dobrý deň,

náležitosti darovacej zmluvy sú upravené v Občianskom zákonníku v § 628 až § 630.

Predmetom dane z príjmom nie je peňažný a nepeňažný príjem získaný darovaním v okamihu nadobudnutia vlastníctva k nehnuteľnosti, hnuteľnej veci a nie je príjem získaný darovaním v súvislosti s vykonávaním podnikateľskej činnosti.

Ak však fyzická osoba (obdarovaný) predmetnú nehnuteľnosť predá, alebo začne dosahovať príjem z jej prenájmu, potom tento príjem z predaja nehnuteľnosti alebo z prenájmu nehnuteľnosti už je predmetom dane z príjmov, ktorý však môže byť oslobodený od dane pri splnení podmienok na jeho oslobodenie.

Vzor zmluvy si môžete pozrieť:
https://www.tlaciva-online.sk/tlacivo-vzor/daro...

S prianím pekného dňa,
Lenka