Ako je najlepšie ukončiť pracovný pomer, aby som neprišla o dávku v nezamestnanosti?

Zodpovedané
18. júl 2024

Dobrý deň,

som zamestnaná od roku 2014. Na materskú som nastúpila v roku 2016, kedy som následne mala ďalšie súbežne tehotenstvo a taktiež materskú. V roku 2021 som čakala tretie dieťa a tu som čerpala 1,5 mesiaca dovolenku, ktorá nebola súbežná materská. V októbri mi končí rodičovský, kde mi dáva zamestnávateľ už výpoveď dohodou.

Ako je najlepšie ukončiť pracovný pomer, aby som neprišla o dávku v nezamestnanosti?

Neovplyvní jej výšku čerpanie dovolenky?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bola poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky = 730 dní, čo splníte.

Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie čerpania materskej dovolenky, obdobie práceneschopnosti ako aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky za predpokladu, že v tomto období pracovný pomer trval a toto obdobie spadá do posudzovaného obdobia.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Dovolenku ste čerpali pred viac ako dvomi rokmi, teda neovplyvní výpočet dávky v nezamestnanosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka