Ako funguje živnosť a aké sú jej výhody/nevýhody?

Zodpovedané
Dnes o 16:37

Dobrý deň,

ja by som sa rada spýtala ako funguje živnosť, či sa odvody platia mesačne alebo raz ročne a aké vysoké sú ak napríklad zarobím za rok 20 000 EUR.

Ako je to potom, ak náhodou človek potrebuje byť PN a nie je zdravotne spôsobilý na výkon práce?

Čo znamená nezdaniteľná čiastka dane a či je to risk si to neuplatniť?

Mám 21 rokov a nemám nikoho v okoli kto by mi vedel dopodrobna vysvetliť či to má výhody/nevýhody oproti normálnemu zamestnaniu na TPP.

Ďakuejm

Dobrý deň,

živnosť = fyzická osoba - SZČO.

Po založení živnosti, svojej zdravotnej poisťovni oznámite, že ste sa stali SZČO. V prípade, ak požiadate o oznámenie pri ohlásení živnosti, máte ju už splnenú a už neoznamujete nič. Povinnosť platiť odvody do príslušnej zdravotnej poisťovne vzniká už prvým dňom vykonávania činnosti SZČO. Platenie zdravotných odvodov funguje na preddavkovom princípe. Fyzická osoba platí preddavky, pričom zdravotná poisťovňa po skončení zdaňovacieho obdobia spraví ročné zúčtovanie preddavkov. Výsledkom môže byť preplatok či nedoplatok. Viac informácii nájdete na stránkach zdravotných poisťovní.

Povinnosť platiť odvody na sociálne poistenie vzniká v prípade, ak Vaše príjmy zo živnosti prekročia hranicu platnú pre daný rok. Či vzniká povinnosť a výšku odvodov prehodnocuje sociálna poisťovňa na základe podaného daňového priznania. Povinnosť platiť vzniká vždy k 1.7. nasledujúceho roka, čiže u Vás to bude 01.07.2026 ak nepožiadate o odklad DP za rok 2025 a živnosť si založíte v priebehu roka 2025. Pokiaľ by ste sa dobrovoľne nepoistili v Sociálnej poisťovni, nárok na PN by Vám nevznikol.

Po založení živností, daňový úrad Vás zaregistruje na daň z príjmu. Podať Daňové priznanie ste povinná už formou elektronickej komunikácie s FS. Odporúčam uzavrieť Dohodu o elektronickej komunikácii s daňovým úradom.

Okrem jednoduchého účtovníctva si môže uplatňovať preukázateľné daňové výdavky:

  • vedením Daňovej evidencie,
  • uplatňovať daňové výdavky formou paušálnych výdavkov.


Vedenie Jednoduchého účtovníctva je len jeden zo spôsobov uplatňovania preukázateľných (skutočných) daňových výdavkov.
V jednoduchom účtovníctve je vždy dôležitý príjem a výdavok a rozdelenie, či patria medzi ovplyvňujúci základ dane.

Ku všetkým spomínaným možnostiam budete potrebovať Vami vystavené faktúry a ich úhrady. Predpokladám, že Vám budú platby uhrádzať na Vami uvedený účet. Tým pádom výpisy z bankového účtu. Ak máte nejaké výdavky, ktoré by súviseli s Vašou podnikateľskou činnosťou, môžete si ich ukladať a pri riešení základu dane v Daňovom priznaní si následne vybrať spôsob: Či Vám bude vhodnejší "paušálne výdavky", daňové evidencia, alebo jednoduché účtovníctvo.

Pri paušáli tieto výdaje potrebovať nebudete. Medzi jednoduchým účtovníctvom a daňovou evidenciou je výhodnejšia daňová evidencia.

Výdavky percentom z príjmov (paušálne výdavky) si môžete uplatniť vtedy, keď nie ste platiteľom DPH, alebo ak ste platiteľom DPH len časť zdaňovacieho obdobia a rozhodnete sa, že neuplatníte preukázateľné daňové výdavky.

Paušálne výdavky sa uplatňujú vo výške 60 % z úhrnu príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Momentálne je výška paušálnych výdavkov obmedzená sumou 20 000 eur.

Počas uplatňovania paušálnych výdavkov je živnostník povinný viesť evidenciu o:

  • Príjmoch v časovom slede v členení potrebnom na zistenie základu dane (čiastkového základu dane) vrátane prijatých dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov.
  • Zásobách a o pohľadávkach


Ak si uplatníte paušálne výdavky, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky výdavky okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré sú povinné platiť v súvislosti s dosahovaním príjmov zo živnosti. Toto zaplatené poistné a príspevky si môžete uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške.

Vo Vašom prípade by Vám postačilo uplatňovať daňové výdavky formou paušálnych výdavkov. Na nezdaniteľnú časť na daňovníka máte zo zákona nárok.
https://podpora.financnasprava.sk/844317-Nezdan...

Pri akomkoľvek uvedenom spôsobe odporúčam využiť služby účtovníka alebo účtovnej firmy.

Potrebujete znalosti zo zákonov:

  • Zákon o dani z príjmov
  • Zákon o účtovníctve
  • Zákon o dani z pridanej hodnoty
  • Postupy účtovania
  • Zákon o sociálnom poistení
  • Zákon o zdravotnom poistení
  • mnoho iných zákonov


V prípade ak by ste chceli vedieť podrobnejšie z tejto rozsiahlej oblasti, napíšte mi presnú konkrétnu otázku.


S prianím pekného dňa,
Lenka