Ako funguje preplatenie nevyčerpanej dovolenky po rodičovskej a neplatenom voľne?

Zodpovedané
23. jún 2024

Dobrý deň,

poprosila by som odpoveď na nižšie položené otázky o nároku na RD, preplatení nevyčerpanej dovolenky v súvislosti s RD a neplateným voľnom, výpočte dávky v nezamestnanosti, určení VZ. Situácia je MD, RD, MD, RD, ďalší postup je otázny.

Ako sa bude dovolenka preplácať v nasledovných situáciách?

Preferujem najvýhodnejšiu/najlacnejšiu verziu pre zamestnanca a zamestnávateľa.

1. V deň dosiahnutia 3 rokov dieťaťa ukončenie RD (čerpanej viac ako 2r) aj TPP - z preplatenej dovolenky sa platí odvod do ZP, daň, do SP len úrazové poistenie (poistenie počas RD bolo prerušené), čiže by malo ísť o najlacnejšiu variantu.

Je to správne?

Vypočíta sa VZ na dávku v nezamestnanosti z hrubej mzdy pred RD a MD?

2. RD (čerpanie menej ako 2r) + 1 deň čerpania dovolenky/nástupu do zamestnania - tu už idú všetky odvody do SP, keďže sa obnoví poistenie.

VZ na dávku v nezamestnanosti bude 1 deň čerpania dovolenky/odpracovaný deň + preplatená dovolenka?

3. RD + neplatené voľno a ukončenie TPP - tu budú aké odvody pri preplatení dovolenky? Poistenie je tiež prerušené, odvod bude tiež len na úrazové poistenie?

VZ na dávku v nezamestnanosti bude z minima, keďže počas neplateného voľná nie je príjem??

4. RD + neplatené voľno + 1deň čerpanie dovolenky/odpracovaný deň - všetky odvody do SP pri preplatení dovolenky. VZ na dávku v nezamestnanosti sa počíta z čoho?

K neplatenému voľnu:
Môže mi ho zamestnávateľ schváliť, aj keď mám ešte nevyčerpanú dovolenku, alebo sa musí najprv zo zákona vyčerpať dovolenka?

Zamestnávateľ so schválením problém nemá.

Ako sa posudzuje MD a RD u otca deti?

Aký má nárok na čerpanie a prípadne dočerpanie do 5 rokov pri nasledovnom:

Od 1.9.2021 zamestnaný
2.2.2022 – 15.8.2022 poberal materské (staršie dieťa nar. 18.8.2019)
16.8.2022 – 28.2.2023 poberal materské (mladšie dieťa nar. 8.6.2021)
1.3.2023 – 8.6.2024 RD

Môže ešte dočerpať nejaké kalendárne dní na staršie dieťa, kým bude mať 5 rokov, prípadne na mladšie?

2.2.2022 nastúpil ako otec na MD, alebo sa mu počítali už dní RD?

Môže dočerpať 3 dní za 16.-18.8.2022, alebo nie lebo na RD oficiálne po poberaní materského nenastúpil, keďže poberal hneď ďalšie materské?

Alebo sa mu ráta, že mal nárok na RD od 2.2.2022 - 18.8.2024, t.j. XY kalendárnych dní, z ktorých vyčerpal len časť keď poberal materské?

Nie je mi jasný ani nárok a čerpanie RD pri dvoch deťoch narodených reťazovým pôrodom. čerpá sa najprv RD na staršie dieťa (xy kalendárnych dní od nástupu na RD po materskej do dňa 3r) a potom sa čerpajú až dní na mladšie?

Alebo môžem od 8.6. 2024 dočerpať len obdobie 2 mesiacov, počas ktorých som bola naspäť v práci (MD, RD, 2 mesiace práca, RD, MD, RD)?

Ďakujem

Dobrý deň,

odpoviem postupne.
1. Áno, dávka sa vypočíta z rozhodujúceho obdobia dvoch rokov predchádzajúcich začiatku čerpania prvej rodičovskej dovolenky.

2. Áno.

3. ako pri bode 1. Dávka sa tiež vypočíta ako v bode 1, nakoľko do obdobia za posledné dva roky zasiahne rodičovská dovolenka. Keby ste za posledné dva roky nemali žiadny vymeriavací základ, až vtedy by sa dávka počítala z minimálneho VZ.

4. Platí bod 2. Vylučuje sa obdobie, z ktorého sa neplatí poistné na poistenie v nezamestnanosti.
Môžete mať najprv neplatené voľno a po ňom čerpať nevyčerpanú dovolenku. Záleží od dohody so zamestnávateľom.

§ 166 ods 4 Zákonníka práce:
Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť, že rodičovskú dovolenku podľa odseku 2 možno poskytnúť najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši päť rokov veku, (a ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vyžadujúcim osobitnú starostlivosť, najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši osem rokov veku), a to najviac v rozsahu, v ktorom sa táto dovolenka v období podľa odseku 2 nečerpala.
Záleží od zamestnávateľa ako sa dohodnú a ako zamestnávateľ presne zaevidoval čerpanie jednotlivých rodičovských dovoleniek. Zároveň zamestnanec je povinný aspoň mesiac vopred upozorniť svojho zamestnávateľa o akejkoľvek zmene čo sa týka RD, oznámiť kedy a ako dlho bude čerpať rodičovskú dovolenku s presnými dátumami. V tomto prípade sa jedná o neštandartnú situáciu, ktorú treba poriadne prejsť s obidvomi stranami.

Zároveň sa ospravedlňujem za neskoršiu odpoveď, ale posledný mesiac mám zdravotné problémy, ktoré som už potrebovala riešiť.

S prianím pekného dňa,
Lenka