Ako dosiahnuť najvyššiu materskú, keď som ešte len rok živnostník?

Zodpovedané
8. jún 2023

Dobrý deň,

SZČO som od júla 2022, doteraz som ešte neplatil sociálnu. Pred SZČO som ju mal platenú z TPP.

Musím teraz nejaký čas platiť maximálne odvody do SP, aby som mal maximálnu materskú?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak si neplatíte povinné odvody ako SZČO a ani tento rok ich platiť nebudete, potrebujete získať nemocenské poistenie. Napr. dobrovoľným poistením.

Aj pri dobrovoľnom nemocenskom poistení je podmienka, že pre nárok na materské je potrebné získať najmenej 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky. K dobe aktuálneho poistenia, z ktorého sa o dávku žiada sa pripočíta doba iného, ale už ukončeného nemocenského poistenia, ktoré ste mali v posledných dvoch rokoch.

Ak chcete, aby sa materské vypočítalo z iného vymeriavacieho základu, musí dobrovoľné nemocenské poistenie trvať najmenej 26 týždňov pred začatím poberania materského. Pri DNP je možné vymeriavací základ zmeniť najskôr po 6 mesiacoch.

S prianím pekného dňa,
Lenka