Ako dosiahnuť čo najvyššiu možnú podporu v nezamestnanosti?

Zodpovedané
16. júl 2024

Dobrý deň,

od 13.10.2023 som bola na materskej dovolenke, predtým som bola PN kvôli rizikovému tehotenstvu. Materská dovolenka mi skončila teraz 6.6.2024, no ja som si až teraz požiadala o rodičovský príspevok. Firma v ktorej som stále zamestnaná ruší prevádzku 27.8.2024.

Ako dosiahnuť čo najvyššiu možnú podporu v nezamestnanosti?

O rodičovský príspevok som si ešte len teraz požiadala a podľa mojich informácií nemôžem poberať naraz rodičovský príspevok a podporu v nezamestnanosti.

Mám požiadať o zrušenie rodičovského príspevku a následne si o príspevok požiada manžel?

Môžem poslať oznámenie o návrate do práce k dátumu 27.8.2024 s tým, že budem čerpať jeden deň dovolenky a zároveň uzavrieme so zamestnávateľom dohodu o ukončení pracovného pomeru, keďže prevádzka sa k tomu dátumu zrušuje?

Môže zamestnávateľ nesúhlasiť s návratom do práce 27.8.2024, keďže je to deň zrušenia prevádzky a neschváliť mi na ten deň dovolenku?

Zamestnaná som tam 4 roky a bolo mi povedané, že dostanem mesačne odstupné.

Ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko nie ste na RD viac ako 2 roky, čerpanie dovolenky Vám nepomôže k maximálnej dávke v nezamestnanosti.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Za posledné dva roky ste boli niečo vyše mesiaca na RD, predtým MD a pred materskou ste mali príjem, ktorý ovplyvní výpočet materskej. Ten bude spadať do posudzovaného obdobia.

Zamestnávateľ Vám nemusí vyhovieť v čerpaní dovolenky, ale môže. Ale ak podáte dohodu o skončení pracovného pomeru vy, tak stratíte nárok na odstupné.

Môžete zrušiť poberanie rodičovského príspevku a manžel môže požiadať o rodičovský príspevok ak by ste sa chceli evidovať na ÚPSVaR a požiadať o dávku v nezamestnanosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka