Ako dosiahnem po materskej dovolenke maximálnu výšku podpory?

Zodpovedané
27. jún 2024

Dobrý deň

zamestnaná som od roku 2020. Minulý rok 2023 som bola od apríla na PN kvôli rizikovému tehotenstvu. Od decembra si čerpám materskú dovolenku, ktorá končí v auguste 2024.

Kedy dať výpoveď?

Ako to spraviť, aby som dosiahla maximálnu podporu?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. T.j. z príjmu za posledné dva roky od nástupu na ÚPSVaR, v danom období ste pracovali, boli na PN a materskej. PN a materská sa vylúčia, neovplyvnia výpočet dávky.

Maximálnu podporu neviem či získate. Pravdepodobne nie, nakoľko za posledné dva roky máte príjem. Iné je to, keď sa čerpá dávka v nezamestnanosti po skončení rodičovskej dovolenky, kedy za posledné dva roky nie je príjem, vtedy sa navýšiť podpora dá.

S prianím pekného dňa,
Lenka