Ako dlho trvá daňová povinnosť za vozidlo po jeho vyradení z majetku firmy?

Zodpovedané
23. jan 2023

Dobrý deň,

SZČO má auto zaradené v obchodnom majetku, k 30.6.2022 bolo odpísané. Keďže býva často pokazené, už ho nepoužíva na podnikanie. Auto si chce ešte nechať a využívať ho ako súkromná osoba.

Ako je to s daňovou povinnosťou k dani z motorových vozidiel, keď ho vyradí z obchodného majetku, napr. k 31.8.2022?

Trvá až do 31.12.2022?

Ďakujem

Dobrý deň,

tým, že ste síce vyradili vozidlo z majetku, ešte nie sú splnené zákonom stanovené podmienky pre zánik daňovej povinnosti. Daňová povinnosť trvá naďalej, a to až do splnenia jednej z podmienok.

Daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom došlo:
a) vyradeniu alebo dočasnému vyradeniu vozidla z evidencie vozidiel v Slovenskej republike,
b) k ukončeniu alebo prerušeniu podnikania,
c) vydaniu potvrdenia orgánom Policajného zboru o odcudzení vozidla,
d) zániku daňovníka bez likvidácie,
e) vykonaniu zápisu prevodu držby vozidla do dokladov vozidla,
f) k ukončeniu použitia vozidla daňovníkom podľa § 3 písm. c) až e)

Daňová povinnosť zaniká 31. decembra predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia aj vtedy, ak vozidlo v celom zdaňovacom období, ktorým je kalendárny rok, nebolo predmetom dane a zároveň v tomto zdaňovacom období o vozidle nebolo účtované, vozidlo nebolo evidované v daňovej evidencii alebo neboli uplatňované výdavky spojené s používaním vozidla.

V takomto prípade vzniká daňovníkovi oznamovacia povinnosť oznámiť túto skutočnosť správcovi dane v lehote do 31. januára po uplynutí zdaňovacieho obdobia.

S prianím pekného dňa,
Lenka