Ako čo najvýhodnejšie po finančnej stránke urobím prechod naspäť na PN/materskú?

Zodpovedané
26. sep 2024

Dobrý deň,

pri prvom dieťati som nemohla pracovať, lebo vykonávam rizikovú prácu. Najskôr som išla na PN a potom neskôr na materskú. Teraz má dcérka 2,5 roka, v decembri bude mať 3 roky. Aktuálne som v 6. týždni tehotenstva.

Kedy a ako sa mám zase prehodiť na PN/materskú?

Znovu nemôžem robiť rizikovú prácu.

Ďakujem

Dobrý deň,

teraz ste na rodičovskej dovolenke? Ak áno, máte prerušené nemocenské poistenie a nárok na PN by Vám nevznikol. Museli by ste si obnoviť nemocenské poistenie, napr. čerpaním dovolenky a následne ísť na PN. To by Vám mohlo ovplyvniť výpočet novej materskej, na ktorú nastúpite v roku 2025. Ale ak pôjdete na PN až po skončení rodičovskej dovolenky, tak na PN môžete ísť hneď na druhý deň (bez čerpania dovolenky) a byť na PN do nástupu na novú materskú. Týmto spôsobom nebudete mať nižšiu materskú ako tú predchádzajúcu v prípade, ak by ste počas roka 2024 v zamestnaní nemali príjem.

S prianím pekného dňa,
Lenka