Ako často môžem ísť na platenú PN?

Zodpovedané
13. sep 2022

Dobrý deň,

po 10. mesiacoch platenej PN by som chcela nastúpiť do práce. Mám ukončenú onkologickú liečbu, ale nie som v remisii.

Ak choroba znovu vypukne a znovu budem musieť podstúpiť chemo alebo rádioterapie, nebudem schopná v tom čase pracovať.

Budem môcť ísť zase na platenú PN?

Môžem chodiť na PN len na 10 dní po chemo, potom 10 dní do práce a takto to opakovať?

Ako je to s podmienkou odpracovania 26 týždňov?

Musia byť odpracované súvislé?

Žiadosť o invalidný som si podala, ale podľa tabuliek sociálnej poisťovne na môj typ rakoviny mi ho nemusia priznať. Je tam 35 - 45%.

Ak sa budem snažiť pracovať, aj keď prerušované, znížim si šance na priznanie ID alebo ich to nezaujíma?

Čo je pre mňa najvýhodnejšie, ak nechcem zostať bez príjmu?

Určite nechcem dať výpoveď.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak od poslednej práceneschopnosti neuplynulo ešte 26 týždňov trvania nemocenského poistenia, tak do podporného obdobia sa započítavajú aj predchádzajúce obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti v poslednom roku pred jej vznikom.

Ak nestihnete odpracovať teraz 26 týždňov, môžete byť na platenej PN ešte dva mesiace. Aj ako píšete, 10 dní práca, časť dní PN, tam budú počítať obdobie posledného roku. Zvyknú oznámiť, že podporná lehota 52 týždňoch sa končí.

Ak stihnete odpracovať 26 týždňov - bez PN a až potom pôjdete na PN, máte znovu nárok na 52 týždňov platenú PN.

Najvýhodnejšie je odpracovať 26 týždňov.

Prajem veľa zdravia a potrebných síl.

S prianím pekného dňa,
Lenka