Ako by som mohla počas rodičovskej pracovať a neohroziť si potenciálne výšku budúcej materskej?

Zodpovedané
5. sep 2024

Dobrý deň,

momentálne som na rodičovskej dovolenke s dcérou, ktorá má 8 mesiacov. Chcela by som na pár hodín v týždni pracovať. Moja šéfka mi však oznámila, že ak by som náhodou plánovala ísť na ďalšiu materskú, tá by sa mi rátala z tej mzdy, ktorú by som za tých pár hodín týždenne zarobila.

Je nejaký spôsob ako by som mohla počas rodičovskej pracovať a neohroziť si potenciálne výšku budúcej materskej?

Napríklad zamestnať sa na dohodu alebo na inú pozíciu?

Ďakujem

Dobrý deň,

počas rodičovskej dovolenky môžete pracovať. V pôvodnom pracovnom pomere je ideálne zostať na rodičovskej dovolenke a súčasne so zamestnávateľom uzatvoriť iný nový pracovný pomer napr. so skráteným úväzkom alebo dohodu s pravidelným príjmom (s nemocenským poistením) ale na inú pracovnú pozíciu.

Ak v rámci iného pracovného úväzku (dohody) by ste dosiahli 270 dní nemocenského poistenia a neukončila by sa, mohlo by ísť o súbeh materských. Takisto si takto neponížite vymeriavací základ a uchovali v prípade reťazového pôrodu výšku materskej, aby nová materská nebola nižšia ako tá čo ste mali teraz.

S prianím pekného dňa,
Lenka