Ako by mi vypočítali PN, keď som počas rodičovskej dovolenky neplatila nemocenské?

Zodpovedané
11. okt 2023

Dobrý deň,

5. novembra mi končí rodičovská dovolenka a do práce mám nastúpiť 6. novembra. Zo zamestnania ma chcú prepustiť.

Keby som išla na PN od 6. novembra, mala by som nárok na nemocenské?

Ako by mi to vypočítali, keď som počas rodičovskej dovolenky neplatila nemocenské?

Ďakujem

Dobrý deň,

na PN môžete ísť hneď po skončení RD, pokiaľ Vám v deň skončenia RD neskončí aj pracovný pomer.Takto budete mať nárok na nemocenské, nakoľko sa Vám po RD aktivuje nemocenské poistenie v prípade že pracovný pomer bude pokračovať.

Ak ste počas RD nemali žiadny príjem, tak výpočet bude podľa §134 - pravdepodobný zárobok.

Ak by ste v rozhodujúcom období neodpracovali aspoň 21 dní alebo 168 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú by ste dosiahli od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by ste zrejme dosiahli.

S prianím pekného dňa,
Lenka